Суміщення діяльності приватного виконавця та адвоката Pro bono

адвокат

Як відомо, чинне законодавство встановлює спрощену процедуру допуску до професії приватного виконавця для осіб, які здійснювали адвокатську діяльність не менше одного року.
Враховуючи наведене, постає доречне питання, чи можливо суміщення цих двох видів діяльності? Чи необхідно адвокату, який отримав посвідчення приватного виконавця, зупиняти своє право на заняття адвокатською діяльністю?

Виходячи з положень частини 3 статті 18 Закону України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів», приватний виконавець під час здійснення своєї діяльності не може займатися іншою оплачуваною (крім викладацької, наукової і творчої діяльності, діяльності арбітражного керуючого (розпорядника майна, керуючого санацією, ліквідатора), інструкторської та суддівської практики із спорту та роботи в органах Асоціації приватних виконавців України) або підприємницькою діяльністю.

Частиною 1 статті 13 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» передбачено, що адвокат, який здійснює адвокатську діяльність індивідуально, є самозайнятою особою. Тобто адвокат, що здійснює адвокатську діяльність індивідуально не набуває статусу підприємця.

Згідно з частиною 1 статті 7 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» несумісною з діяльністю адвоката є:

  1. робота на посадах осіб, зазначених у пункті 1 частини першої статті 4 Закону України "Про засади запобігання і протидії корупції";
  2. військова або альтернативна (невійськова) служба;
  3. нотаріальна діяльність;
  4. судово-експертна діяльність.

Окрім цього, проаналізувавши положення, які містяться у рішенні Ради адвокатів України від 23 квітня 2016 року № 118 «Про затвердження роз'яснення щодо можливості надання адвокатом (адвокатським бюро, адвокатським об’єднанням) правової допомоги безоплатно (Pro bono)», можна дійти висновку, що адвокат має право надавати правову допомогу на добровільних засадах і безоплатно (Pro bono), відповідно до законодавства України про адвокатуру та адвокатську діяльність на підставі договору про надання правової допомоги, в якому обов'язково має зазначатися про умови надання правової допомоги Pro bono без сплати гонорару або з розміром гонорару в 0,00 гривень.

З наведеного випливає, що законодавство не встановлює заборон для суміщення діяльності приватного виконавця та адвоката, якщо особа не отримує доходу від адвокатської діяльності (тобто зупиняти право на заняття адвокатською діяльністю у сенсі статті 31 Закону України «Про адвокатуру та адвокатську діяльність» немає необхідності).
Однак, чи погоджується з наведеною, на наше глибоке переконання – правомірною, позицією Міністерство юстиції України?

З метою більш ґрунтовного вивчення поставленого питання Агенцією з питань виконання рішень було направлено на адресу Мінюсту відповідний запит, однак відповідь Міністерства не здивувала: не можна, бо неможна.
Нижче наводимо зазначену відповідь.

мінюст