Хто такі приватні виконавці (судові виконавці) та чи варто їх побоюватися?

судовий виконавець

Якщо відповідати на запитання, наведене у назві статті, сухою юридичною мовою, то приватні (судові) виконавці це особи, яких держава наділила функцією примусового виконання рішень судів та інших органів.

Усі кандидати у судові виконавці повинні мати юридичну освіту та, перед початком своєї діяльності,  проходять відповідне спеціалізоване навчання та стажування, а також складають кваліфікаційний іспит.

Після отримання посвідчення судового виконавця Міністерство юстиції України перевіряє офіс приватного виконавця.

Але як виглядає на практиці діяльність судових виконавців?

Як відомо, через певні властивості людської природи, не всі полюбляють повертати борги добровільно. Приватний (судовий) виконавець повинен організувати процес повернення боргу таким чином, щоб не порушувати прав та інтересів як кредитора, так і боржника. Звичайно, що закон більше захищає саме кредитора (стягувача), оскільки на його користь вже було прийнято судове рішення, тобто держава вже констатувала факт порушення його прав. 

Але, не дивлячись на це, судовий виконавець повинен слідкувати, щоб під час примусового виконання рішення, по-перше, не було завдано шкоди немайновим правам боржника (наприклад, право на повагу людської гідності), та, по-друге, після виконання рішення у боржника та його сім’ї повинні залишитися принаймні мінімальні засоби для життя у двадцять першому сторіччі.  

При цьому, поняття «борг» та «боржник» використовуються у широкому сенсі та можуть включати в себе не тільки обов’язок повернути кошти, але й передати певну річ або вчинити певну дію (наприклад, знести незаконно збудовану споруду).

Необхідно підкреслити, що приватні виконавці не «вибивають» борги. Зазначені особи є професійними юристами зі стажем роботи не менше ніж два роки. Під час здійснення своєї діяльності виконавці можуть описувати та арештовувати майно боржника, з метою подальшої його реалізації. Саме подібний захід є основним інструментом виконання рішення.

Власне, сувора законодавча регламентація діяльності судових виконавців і відрізняє їх від так званих «колекторів», які не мають будь-яких юридично закріплених повноважень щодо виконання рішень, та які не контролюються жодним державним органом.

Слід зазначити, що держава, у якій не поважають судові рішення, рано чи пізно виявиться неспроможною забезпечувати порядок, що призведе до хаосу в усіх сферах життя. 

Так, боржники дуже полюбляють апелювати до аргументу, мовляв, неможна примусово виконувати рішення корумпованих судів. Однак у переважній більшості випадків зазначений аргумент є лише банальним небажанням повертати борг.

Так, дійсно, великою проблемою нашої країни є корупція, зокрема, у судовій владі. Але слід констатувати, що кількість рішень, які ухвалюються судами безпідставно та мають ознаки корупційних діянь є мінімальною, та більшість з них скасовується апеляційними судами. Окрім цього, виникає закономірне питання – що робити з дійсно законними рішеннями? Чи справедливо, коли матір не може домогтися стягнення аліментів на дитину? Чи справедливо, коли ви позичили кошти під розписку, маєте відповідне рішення суду, але вам їх все одно не повертають?

Окремі недобросовісні політики дуже полюбляють спекулювати на темі судових виконавців та таким чином отримувати політичні дивіденди. Найулюбленішим інструментом є звертання до питання так званих «валютних» кредитів та комунальних тарифів.

Ці питання є дійсно дуже складними та соціально гострими. Вирішуватися вони повинні комплексно. Зокрема, повинен здійснюватися належний контроль за діяльністю банків, проводитися професійна монетарна політика, приділятися увага енергозберігаючим технологіям.

Окрім цього, держава намагається вирішувати зазначені питання шляхом введення в дію мораторію на звернення стягнення на іпотечне житло, наданням субсидій незахищеним верствам населення.

Однак, жодним чином не є допустимим вирішення згаданих проблем за рахунок реформи примусового виконання рішень та діяльності судових виконавців. Це є суто юридичною реформою, а проблема валютних кредитів та комунальних тарифів повинна вирішуватися в економічній та фінансовій площинах.

Чим відрізняються приватні судові виконавці від державних?

Законодавчі повноваження приватних та державних судових виконавців майже не відрізняються за тим винятком, що приватні виконавці не мають права виконувати певні категорії рішень (рішення у спорах між батьками щодо дітей, вселення/виселення та рішень проти держави).

Однак концептуальна різниця є величезною. Беззаперечним є той факт, що за років незалежності Україна виявилася неспроможною організувати ефективну систему примусового виконання рішень. Причин тому є чимало: недостатнє фінансування та, як наслідок, високий рівень корупції, низький престиж професії державного виконавця тощо.

Запровадженням інститут приватних судових виконавців держава намагається використовувати «підприємницький дух» юристів, які мають певний професійний стаж. Тобто, за допомогою законів конкуренції, держава будую ефективну систему примусового виконання рішень. 

Слід підкреслити, що приватні судові виконавці не відпущені у «вільне плавання». Їх діяльність суворо контролюється з боку Міністерства юстиції України та судів.